معرفی کتاب صدایی در تاریکی

کتاب «صدایی در تاریکی : ناصر طهماسب و پنجاه‌ سال حضور در دوبلاژ» نوشته نیروان غنی‌پور به نوعی ادای دین به زحمات پیوسته و طولانی‌مدت ناصر طهماسب در صنعت دوبله وگویندگی است

برای نوسنده کتاب دو دلیل عمده جهت نگارش این کتاب وجود داشته؛ یکی فقر منابع مکتوب به صورت تخصصی درباره دوبلورها و دیگر خود شخصیت ویژه طهماسب که همیشه محلی برای گفت و گوهایی پیرامون اش بوده است، شخصیتی که هوش سرشاری دارد و یقینا به مانند دوبلاژ قدم در هر حرفه ای می گذاشت در زمره بهترین ها بود.
برای آشنایی هر چه بیشتر با این موضوع سعی شده که در هر یک از پنج فصل کتاب،به یکی از خصوصیات شخصیتی و حرفه ای طهماسب نگاهی انداخته شود با سبک و سیاقی از تحلیل در کنار گفته هایی از خود او.

صدایی در تاریکی کوششی است برای رسیدن به آگاهی؛ آگاهی درباره شناخت رابطه ای میان جزئی به صورت دوبلور در برابر کلّی به نام دوبلاژ جزء و کلّی که در یک جا به نقطه وحدت رسیده و دیگر از هم قابل تفکیک نیستند.

ناصر طهماسب سالهاست در زمره برترین های دوبلاژ ایران قرار دارد و به جای بسیاری از ستارگان بزرگ سینمای ایران و جهان حرف زده است.
وی همچنین صدای جذاب و کم نظیر خود را به برخی از آثار ویژه کودکان نیز وام داده است، وی در سالهای اخیر در زمینه بازیگری نیز فعال است.

نیروان می‌گوید: این کتاب با توجه به تجربه چندین ساله ام از حضور در مطبوعات و بخش دوبلا‍ژ تهیه شده است. وقتی به مبحث چاپ اثر رسیدم و کار را به ناشران نشان می دادم بسیاری از آنها با تعجب می گفتند مگر می شود که برای دوبله هم کتاب نوشت. بنابراین یکسال زمان برد تا اینکه به بنیاد فارابی معرفی شدم و با کمک دوستان کتاب چاپ شد.

گفتنی است این کتاب 116 صفحه دارد و سال 1392 به چاپ رسیده است.